Josef Ekberg, lockurna, flintgods, Gustavsberg, 1926.
Balusterformad på profilerad fot, polykrom dekor. Monogramsignerad JE, daterad 1926 samt stämplad Gustavsberg. Höjd 34,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Mindre färgbortfall.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10