Heikki Orvola, Vas på sockel "Bagatti Valsecchi", sign Heikki Orvola Iittala Nuutajärvi Museo Bagatti Valsecchi 1997/152
Formblåst och gjutet klart glas, slipade kanter. Det rutslipade mönstret efterliknar golvet i Museo Bagatti Valsecchi i Milano. Totalhöjd ca 24 cm. Bär tillverkarens etikett.
Obetydligt slitage. Smärre kantnagg i foten.