Design Konstglas
1299034

Heikki Orvola

(Finland, Född 1943)
Heikki orvola, vas på sockel "bagatti valsecchi", sign heikki orvola iittala nuutajärvi museo bagatti valsecchi 1997/152.

Heikki Orvola, Vas på sockel "Bagatti Valsecchi", sign Heikki Orvola Iittala Nuutajärvi Museo Bagatti Valsecchi 1997/152

Formblåst och gjutet klart glas, slipade kanter. Det rutslipade mönstret efterliknar golvet i Museo Bagatti Valsecchi i Milano. Totalhöjd ca 24 cm. Bär tillverkarens etikett.

Obetydligt slitage. Smärre kantnagg i foten.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
250 EUR