Arne Jones E1299

Taklampa, modell 50612, Sievä för Idman 1900-talets mitt.

Mässingsstomme, fem ljuspunkter, kuporna opalglas. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd 68 cm. Diameter 51 cm. Sievä fungerade som Idmans underleverantör.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Ej funktionstestad.

Utropspris
250 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977