Walter Bengtsson, skulptur, metall, signerad WB.
Katt med fågel. Höjd 23,5 cm.
Något färgbortfall och smärre ytslitage.
Walter Bengtsson (1927 – 1998) var skulptör och levde och verkade i Halmstad. Han är känd för sina reliefer och skulpturer i koppar, nickel och emalj i vacker, färgstark och komplicerad teknik.