Walter Bengtsson, skulptur, metall, signerad WM.
Målad i svart, guld och silver. Två vadare på sockel i form av dosa. Invändigt bemålad och med en sten. Höjd ca 18 cm.
Smärre slitage, färgbortfall.
Walter Bengtsson (1927 – 1998) var skulptör och levde och verkade i Halmstad. Han är känd för sina reliefer och skulpturer i koppar, nickel och emalj i vacker, färgstark och komplicerad teknik.