Ateljé Stigbert, hänge, silver med bergkristall ca 25x20m mm, Stockholm 1942, total längd ca 58 cm
Kedja av smala silver stavar. Går ej att montera av - möjligt om ögla förminskas på låset.
Slitage. Repor. Nagg.