Målat. Tvådelat. Krön med skuren dekor. Spegelglas på dörrarnas insida. Fyra lådor. Bredd 159, djup 61, höjd 236 cm. Nyckel finns.
Senare målning. Senare beslag. Slitage. Märken. Färgbortfall. Senare spegelglas. Hyllplan saknas. Nyckel endast till dörr. Skador. Torrsprickor. Dörrarna svåra att montera.