Bröderna von Wright, bokverk, 3 band, "Svenska fåglar", Börtzells tryckeri AB, Stockholm, 1927-1929.
Illustrerad med litografiska blad föreställande fåglar samt med text. Skinnband med guldprägling. Marmorerat snitt. Del 1-3. Varje band 39 x 32 cm.
Något slitage. Ej fullständigt genomgångna.