Fodral med målad kurbitsdekor och daterat 1857. Bredd 57, djup 20, höjd 216 cm. Två lod och pendel medföljer.
Originalmålat fodral med smärre retuscher. Skador och slitage, saknar glas i fodralets lucka. Ostadigt. Saknar lister vid sockel. Ej funktionstestat. Nyckel saknas.