Ljuskrona med stomme av mässing. Tre ljuspunkter. Diameter ca 44, höjd ca 93 cm.
Slitage och obetydliga skador. Några beslag något lösa. Enstaka prismor med obetydliga nagg. Lösa prismor medföljer.