Karmstol, Ryssland, 1800-talets slut.

Karmstol av ek med rikt skuren dekor. Bredd 64, djup 63, sitthöjd ca 45, höjd 90 cm.

Lagningar. Instabil.

Jämför stolen med stol formgiven av Vasily Petrovich Shutov i samlingarna på Dorich House Museum.

Utropspris
4 000 SEK