Madeleine Pyk – en samling F769

KRUKA, stengods, Farsta. Gustavsberg Studio, Wilhelm Kåge, sign.

På fyra fötter. Brun och beige glasyr med inslag av blodrött. Dekorerade med räfflor i form av en varg. Höjd 15, diam 10.

Enstaka nagg undertill på en av fötterna.

Utropspris
2 500 SEK