Poul Kjaerholm, soffa, "PK31-2", E Kold Christensen, Danmark.
Tvåsitssoffa klädd med skinn. Lösa plymåer. Benställning av stål. Märkt i stålet. Längd 139, djup 72, sitthöjd ca 38, höjd 72 cm.
Stoppning och klädsel med skador och slitage. En dyna saknas.
Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.