Valnötsfanerat, ek. Läderklädd skrivklaff med underliggande förvaringsutrymme. Draglåda samt uttagbara arkivlådor, vertikala fack nederst. I sidan låda för skrivdon. Numrerad plakett på bakstycket märkt UD. Bredd 110 cm, djup 44 cm, nedersta fackens djup 37 cm. Totalhöjd 118 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Torrsprickor. Övre låset senare.