Mahognyfanerat, intarsiadekor. Tre draglådor med förgyllda mässingsbeslag samt nedfällbar, filtklädd skrivklaff med bakomliggande lådor, dragknoppar i ben, central skåpdörr märkt med pappersetikett: "Carl Hendrik Blom. Snickare och Chatoullmakare i Stockholm. Bor på Södermalm uti Chatarina Församling. hörnet af Tullportsgatan och Svartensgränd. Huset No 3 och 4".
Bredd 123 cm, djup 52 cm, höjd 93 cm.
Renoverad och kompletterad med senare delar och skruvar. Nyckelskylten lös och skadad. Skåpdörren saknar nyckel.