Okänd konstnär 1800-tal olja på duk
"Aurora" , ca 100 x 202 cm
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Krackelyr. Lagningar. Påmålad. Reva.
Kopia efter Guido Renis takfresk målad 1614 för kasinot (trädgårdshuset) intill Palazzo Pallavicini-Rospigliosi, i Rom. Verket betraktas som Renis fresco-mästerverk.