GOLVUR, 17/1800-tal.

GOLVUR, 17/1800-tal.

Grön- och vitlackerat med skuren dekor. Delvis bronserad metallurtavla. H 221.

2 lod och pendel medföljer. Ur och fodral ev ej ursprungligen sammanhörande. Huvens glas saknas. Smärre skador, slitage, ommålat. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK