Silver Övrigt
1301174

Thomas Beckman d.y. (1727-1759), bägare, silver, Örebro samt dosa och kopp, silver, 1800/1900-tal.

Thomas beckman d.y. (1727-1759), bägare, silver, örebro samt dosa och kopp, silver, 1800/1900-tal.

Bägare invändigt förgylld. På räfflad fot. Dekor av vågband samt lambrekängbård. Åldermannaranka. Höjd 10 cm, Vikt 109 g. Snusdosa, invändigt förgylld. Oval med graverad och punsad dekor av blommande kvist på locket. Mästarstämpel Georg Nicl. Hallberg, Visby, 1850. Längd 7,5 cm. Vikt 44 g. Kopp CG Hallberg, Stockholm, 1954. Höjd 6 cm, vikt 35 g.

Lien dosa medföljer.

Ägarmärkning, monogram och minnesdatum. Smärre bucklor.

Utropspris
3 000 SEK