För fyra ljus, stomme av mässing, behängd med prismor. Diameter ca 55 cm cm, höjd ca 85 cm. Omarbetad och kompletterad med bla senare prismor 1900-tal.
Åldersrelaterat slitage. Slitage. Restaurerad/kompletterad. Ej funktionstestad. Delvis renoverad. Omarbetad. Omarbetad. Delvis senare prismor.