Ljuskrona/Taklampa, jugend, tidigt 1900-tal.

Koppar och förgylld metall med dekor av rosor och lagerkvistar. Glaskupa med skärslipad dekor. Sex ljuspunkter. Diameter ca 50, höjd ca 75 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Smärre slitage.

Utropspris
10 000 SEK