Koppar och förgylld metall med dekor av rosor och lagerkvistar. Glaskupa med skärslipad dekor. Sex ljuspunkter. Diameter ca 50, höjd ca 75 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Smärre slitage.