1301534

Judith Johansson

(Sverige, 1916-1993)
Judith johansson, matta, "hallandsåsen", rölakan, ca 245,5 x 171 cm, signerad jj.

Judith Johansson, matta, "Hallandsåsen", rölakan, ca 245,5 x 171 cm, signerad JJ.

Komponerad 1961.

Något slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Jämför Andersson, Torsten: JJ - Så vävdes ett livsverk. En berättelse om de vävda konstverken från Judith Johanssons ateljé i Knäred, Falkenberg 2006, färgplansch sid 72.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
6 000 SEK