Matta, rya, ca 172,5 x 110 cm, Sverige/Finland 1950-1960-tal.

Blåmelerad botten med sparsamt mönster av violetta figurer. Bred grönmelerad bård med dekor av polykroma modernistiska ornament.

En svag doft av fukt. Lite slitage och smuts.

Utropspris
2 500 SEK