1302287

Matta, rya, ca 172,5 x 110 cm, Sverige/Finland 1950-1960-tal.

Matta, rya, ca 172,5 x 110 cm, sverige/finland 1950-1960-tal.

Blåmelerad botten med sparsamt mönster av violetta figurer. Bred grönmelerad bård med dekor av polykroma modernistiska ornament.

En svag doft av fukt. Lite slitage och smuts.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
2 500 SEK