Matta, slätväv, ca 197 x 147,5 cm, 1900-talets andra hälft.

Ljusblåmelerad randmönstrad botten. Bred benvitblåmelerad bård med stor polykrom stiliserad blomranka.

Något slitage och smutsig, fläckar.

Utropspris
2 500 SEK