Verner Panton, barnstolar, ett par, "Panton Junior", Vitra.
Formgjuten plast. Märkta 210-196. Sitthöjd ca 32 cm. Bredd ca 37 cm, höjd ca 61 cm.
Smärre slitage.
Den klassiska stolen Panton Chair, som formgavs redan på 1960-talet, har alltid varit en favorit för barn. Dels för sina ljusa, glada färger och mjuka kurvor, men också för att stolen är lika rolig att leka med som den är att sitta på. Strax efter introduktionen började Verner Panton planera en version för barn tillsammans med Vitra. Identisk med den vanliga modellens material och form, är Panton Junior cirka 25 procent mindre och finns i flera olika färger. Stolen kan användas både utomhus och inomhus.