Bronserad. Ursprungligen en dörr. För två ljus. Ljusarm i mässing. Uppsvängt krön. Dekor av snäckformationer och sovande lamm under solstrålar. Lås och gångjärn. Höjd 77 cm, bredd 40 cm.
Omarbetad. Senare målning. Skador. Slitage. Smärre dekorbortfall. Nyckel saknas.
Vägglampett.