Design Övrigt
1303361

Halvar Frisendahl

(Sverige, 1889-1953)
Halvar frisendahl, bordslampa, brons, signerad och daterad 1919.

Halvar Frisendahl, bordslampa, brons, signerad och daterad 1919.

Sittande kvinnoakter med uppsträckta armar, monterad på triangulär träplatta. Höjd inklusive lamphållare 42 cm. Lampskärm med skadad textil medföljer.

Färgstänk. Elektriciteten ej kontrollerad.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69

Utropspris
4 000 SEK