Bronserad trästomme med krönande dekor av bandrosett och pilkoger. Tre paneler med textilklädda nederdelar samt överdelar med spegelglas samt grafiska blad bakom glas. Längd 39+39+39 cm, bredd 3 cm, höjd 167 cm.
Bruksskick. Anlupet spegelglas. Gulnade papper. Fläckar. Skador. Kantband saknas. Färgbortfall.
Kavlås slott