Vikskärm, Gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Bronserad trästomme med krönande dekor av bandrosett och pilkoger. Tre paneler med textilklädda nederdelar samt överdelar med spegelglas samt grafiska blad bakom glas. Längd 39+39+39 cm, bredd 3 cm, höjd 167 cm.

Bruksskick. Anlupet spegelglas. Gulnade papper. Fläckar. Skador. Kantband saknas. Färgbortfall.

Proveniens

Kavlås slott

Utropspris
2 500 SEK