Design Övrigt
1303951

Lisa Johansson-Pape

(Finland, 1907-1989)
Lisa johansson-pape, vägglampor, ett par modell 50-056/2, stockmann orno 1960-tal.

Lisa Johansson-Pape, vägglampor, ett par modell 50-056/2, Stockmann Orno 1960-tal.

Böjbart mässingsskaft med kupa i grålackerad metall, kupans längd 15,5 cm. Märkta Orno.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Ej funktionstestad. Omgjort väggfäste.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
400 EUR