Toini Nyström

(Finland, 1887-1967)
Toini Nyström
(Finland, 1887-1967)

Toini Nyström, rya modell för Finska Handarbetes Vänner, 1930-tal. Ca 137x106 cm.

"Poikue". (Kull)

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
250 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977