Bokverk, Svenskt Silversmide, 3 +1 vol, av Carl Hernmarck mfl, Stockholm 1941-45 och 1965.

Förlagets uniforma pergamentband med titelfält i rött och blått samt övre guldsnitt.
Svensk text.

Hernmarck, Carl & Källström, Olle (red.), Svenskt silversmide 1520-1850. D. 1, Renässans och barock, 1520-1700, Stockholm, 1941.

Stavenow, Åke, Munthe, Gustaf & Hernmarck, Carl (red.), Svenskt silversmide 1520-1850. D. 2, Senbarock, Fredrik I:s stil och rokoko : 1700-1780, Stockholm, 1943.

Hernmarck, Carl, Andrén, Erik & Bengtsson, Bengt (red.), Svenskt silversmide 1520-1850. D. 3, Gustaviansk stil, empire och romantik : 1780-1850, Stockholm, 1945.

Erik Andrén, Brynolf Hellner, Carl Hernmark och Kersti Holmquist, Sneskt Silversmide 1520-1859, Guld- och silverstämplar, Stockholm, 1963

Slitage. Ej fullständigt genomgångna. Kasetter saknas.

Proveniens

Ur en samlares bibliotek.

Utropspris
3 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962