Daniel Jouseff

(Sverige, Född 1975)
Daniel Jouseff
(Sverige, Född 1975)

Daniel Jouseff, akryl på duk, signerad

150 x 180 cm.

Obetydligt ytslitage.

Daniel Jouseff är aktuell med utställningen ”Dialog”,
20 maj-14 augusti 2021 på Konstmuseet, Skövde Kulturhus.

Daniel Jouseff (f. 1975) bor och verkar sen många år tillbaka i Stockholm. Genom sin konst särskådar han det postkoloniala samhälle vi alla lever i. Detta gör han bland annat genom att dekonstruera sitt eget förflutna, söka efter sin egen historia och sin egna kulturella identitet, driven av en djupt rotad känsla att inte riktigt passa in någonstans, en känsla av att liksom befinna sig mellan kulturer och mellan språk. Modern är uppvuxen i Jerusalem samt Sverige, fadern är Syrian... Daniel Jouseff själv är född i Växjö och uppvuxen i Skövde.

Text från kulturiskovde.se

Utropspris
15 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57