Byrå fanerad med mahogny med flera träslag. Intarsiadekor med samkomponerad front. Beslag av mässing. Bredd 90, djup 46, höjd 82,5 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, märken, fläckar, ställvis mindre fanerbortfall och renoverad, slipat faner. Ett lås i funktion.