Matservis, porslin, 31 delar, KPM Berlin, 1800-tal.

Med förgylld dekor.

Bestående av;

10 mattallrikar, diameter 23,5 cm.
10 mattallrikar, diameter 21 cm. en med spricka, nagg vid fotring.
6 assietter, diameter 15 cm. 2 med nagg, slipad kant.
1 ovalt fat, längd 27 cm.
1 rund serveringsskål, diameter 23,5 cm. Fotringsnagg.
1 såsbåt med sked, längd 25 cm.
1 fat, diameter 25 cm.

Nagg, sprickor. Förgyllningen med slitage.

Utropspris
4 000 SEK