Carl Westman

(Sverige, 1866-1936)
Carl Westman
(Sverige, 1866-1936)

Carl Westman, tillskriven, soffa, 1900-talets början.

Stomme av furu. Dekor med skuren medlajong. Stoppad sits och lösa ryggplymåer med rosa ylleklädsel samt senare textilöverdrag. Sitthöjd 47, längd 208, djup 76 cm.

Smärre slitage. Fläckar.

Formgivare

Carl Westman var en svensk arkitekt, målare och tecknare. Westman startade egen arkitektverksamhet 1897 och under de första åren ritade han privata villor och möbler inspirerade av Arts and Crafts-rörelsens formspråk. Westmans största och mest kända verk är Stockholms rådhus (1911–15). Han ritade även Röhsska konstslöjdsmuseets byggnad i Göteborg (1910–1914). Westman var en tidig anammare av den nationalromantiska stilen, men vände sig senare till den nyklassicistiska stilen på 1920-talet.

Utropspris
3 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13