Kaffeservis, silver, tre delar, CG Hallberg, Stockhom 1916.

Kaffeservis bestående av kaffekanna, sockerskål och gräddkanna. Höjder 12-23 cm. Vikt ca 940 gram.

Smärre slitage. Gravyr.

Proveniens

Monogram /gravyr för tidigare ägare är enligt uppgift Percy Gustav Valdemar Ternström (1886-1948) och hans hustru Harriet Ternström.

Utropspris
4 000 SEK