Fodral i svärtat trä, insidan med ådringsmålning. Urverket märkt "A. Bergmark i Skellefteå". Lod samt pendel medföljer. Höjd 174. Bredd 38. Djup 18 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Skador. Ett sidoglas saknas. Löst krön. Minutvisare lös. Lagningar.