Børge Mogensen, däckstolar 3st. A/S Søborg, Danmark 1900-talets andra hälft
Modellnummer "50". Kuddar i Beige canvas. Hopvikbara. Sitt höjd 33, höjd 85, bredd 60, djup 100 cm.
Slitage med grånade träpartier och smärre fläckar. Kuddarna med fläckar, en med ett smärre hål