Design Övrigt
1306438

Tapio Wirkkala

(Finland, 1915-1985)
Tapio wirkkala, kaffeservis, 4 delar, koppar och teak, kultakeskus, finland.

Tapio Wirkkala, kaffeservis, 4 delar, koppar och teak, Kultakeskus, Finland.

Koppar, invändigt försilvrade. Handtag samt propp i teak. Kannans höjd 16 cm, sockerskålens höjd 5 cm, gräddsnäckans höjd 8 cm. Brickans diameter 25 cm.
Tre delar stämplade "Kultakeskus Oy, Made in Finland Design: Tapio Wirkkala". Brickan stämplad "Hopeakeskus Oy, Made in Finland Design: Tapio Wirkkala" (1962-75).

Slitage. Repor. Gravyr på brickan.

Mikael Nygård
Mikael Nygård

Utropspris
400 EUR