Fanerad med mahogny, fällbar klaff med bakomliggande lådinredning, fyra lådor, beslag av brons, längd 105, bredd 55, höjd 111 cm
Märken. Fläckar. Repor. Torrsprickor. Fanerlagningar. Delvis senare lås och skruvar. Nyckel saknas. Nyckel saknas.