Förgylld dekor samt vyer över ”Coblenz et Ehrenbreitstein” och ”Oberwesel, Caub und die Pfalz” . Handmålade blomster på motsatta sidan. Höjd 28,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Förgyllningsbortfall. Ena hänkeln lagad, retuscheringar i förgyllningen samt kanten påmålad. En maskaron med spricka.