1307171

Urnor, ett par, porslin, Tyskland 1800-talets mitt.

Urnor, ett par, porslin, tyskland 1800-talets mitt.

Förgylld dekor samt vyer över ”Coblenz et Ehrenbreitstein” och ”Oberwesel, Caub und die Pfalz” . Handmålade blomster på motsatta sidan. Höjd 28,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Förgyllningsbortfall. Ena hänkeln lagad, retuscheringar i förgyllningen samt kanten påmålad. En maskaron med spricka.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
350 EUR