Ljusröd botten med polykrom dekor av stora stiliserade blommor och gröna rankor. Brunmelerad huvudbård med blom- och bladranka.
Ituskuren och ihopsydd. Abrascher. Något slitage, smutsig, fläckar varav några lite stela, skador, lagningar. Något skadade sidor.