Gallerimatta, antik Västpersisk/Nordvästpersisk, ca 417,5-425 x 101-107 cm (samt en kortsida med ca 1,5 cm slätväv).

Ljusröd botten med polykrom dekor av stora stiliserade blommor och gröna rankor. Brunmelerad huvudbård med blom- och bladranka.

Ituskuren och ihopsydd. Abrascher. Något slitage, smutsig, fläckar varav några lite stela, skador, lagningar. Något skadade sidor.

Utropspris
3 000 SEK