1307814

Wilhelm Kåge

(Sverige, 1889-1960)
Wilhelm kåge, lampfötter, 2 st, fajans, gustavsberg, 1918.

Wilhelm Kåge, lampfötter, 2 st, fajans, Gustavsberg, 1918.

Fajans, bemålade med dekor i två olika blå toner, signerade KÅGE/ 18 samt fabrikens ankarmärkning och 12. respektive KÅGE/ 18, fabrikens ankarmärking och 10. Höjd 24 cm.
Medföljer bok:
Nils Palmgren, Wilhelm Kåge Konstnär och Hantverkare, Nordisk Rotogravyr, 1953.

Krakelyrer. Bok (ej genomgången) med skadad rygg.

Proveniens

Inköpta vid utförsäljning från Porslinsmuseet i Gustavsberg på 1990-talet.

Nils Palmgren, Wilhelm Kåge Konstnär och Hantverkare, Nordisk Rotogravyr, 1953. Jämför bild från hemutställningen på Liljevalchs 1917, sid 78.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
2 500 SEK