Heli Vuori

(Finland)
Heli Vuori
(Finland)

Heli Vuori, Halsband "Tähkäkääty", brons. Kalevala Koru, Helsingfors 1948-1950-tal.

Inre omkrets 38 cm.
Höjd 40 mm.

Obetydligt ytslitage.

Heli Vuoris "Tähkäkääty" fick första pris i Kalevala Korus smycketävling år 1947. Halsbandet tillverkades från och med 1948 fram till 1950-talet.

Utropspris
250 EUR