Bestickuppsättning, 272 delar, silver, modell "Rosen", bl a K Anderson, CG Hallberg, Stockholm.

Graverat monogram.
18 matskedar 21,5 cm
42 matgafflar 21,5 cm
12 matknivar 25 cm
6 matknivar 24,5 cm

17 bordsskedar 18,2 cm
26 bordsgafflar 18 cm
12 bordsknivar 20,8 cm

12 fiskgafflar 17 cm
12 fiskknivar 21,8 cm

13 smörgåsgafflar 14 cm
12 knivar med blad i silver 17,7 cm
12 teskedar 13,7 cm

6 smörknivar 15,5 cm
4 pastejknivar 20 cm

1 sockertång 16,5 cm
2 såsskedar 18,5 cm
1 såssked 18 cm
1 liten såssked 12 cm
1 serveringsspade 22 cm
1 ostkniv 21,5 cm
1 kniv med böjt blad 18 cm

20 förgyllda efterrättsgafflar 14,3 cm
12 förgyllda teskedar 13,7 cm
12 förgyllda kaffeskedar 12,8 cm
10 förgyllda moccaskedar 10,6 cm
4 förgyllda kompottskedar 13,6 cm
1 förgylld sockertång 10,8 cm
1 förgylld uppläggningssked 12 cm

Total vikt ca 12670 gram

8 smörhundar i annan modell 6 cm medföljer
samt 1 liten tårtspade i annan modell 18,5 cm medföljer, vikt ca 240 gram

Bucklor, några knivblad behöver fästas om. Smärre åldersrelaterat slitage.

Utropspris
42 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02