Chanukkastake, silver, 1800-tal.

Rektangulär med åtta ljuspipor/oljelampor, på claw and ball-fötter. Ryggstycke med driven dekor av ljusstake om given av lejon, bladgirlander, två svängbara ljuspipor/oljelampor, samt krönade sluten krona. Höjd 33 cm. Vikt 778 gram.

Smärre slitage, bucklor. Saknar silverstämplar.

Utropspris
10 000 SEK