Design Möbler
1309465

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne jacobsen, kontorsstol med karmar, "sjuan", fritz hansen danmark, daterad 1967.

Arne Jacobsen, kontorsstol med karmar, "Sjuan", Fritz Hansen Danmark, daterad 1967.

Underrede av stål med hjultrissor. Stoppad rygg och sits klädd med läder. Märkt. Ställbar höjd, bredd 68 cm.

Senare klädsel. Helhetsintrycket är gott. Smärre slitage.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Utropspris
10 000 SEK