Ester Gehlin

(Danmark/Sverige, 1892-1942)
Ester Gehlin
(Danmark/Sverige, 1892-1942)

Ester Gehlin, olja på duk signerad och daterad 1938

"Gula huset", 47 x 57 cm

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Esther Gehlin började studera konst i samma veva som modernismen helt förändrade konsten i början av 1900-talet. Hon reste ut på studieresor i Europa och tog till sig de nya vindar som blåste. Liksom många av sina samtida kollegor var hon verksam inom olika områden och verkade både som textilkonstnär och målare. Efter giftermålet med Hugo Gehlin bosatte sig konstnärsparet i Helsingborg och deras hem blev under många år en mötesplats för konstnärer och kulturprofiler och kom att få en stor betydelse för stadens moderna konstliv.

Utropspris
4 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13