Jacob Ängman

(Sverige, 1876-1942)
Jacob Ängman
(Sverige, 1876-1942)

Jacob Ängman, bestickservis, 86 delar, silver, "Rosenholm", GAB.

Såsslev, längd 32 cm
Mindre såsslev, längd 18 cm
2 smörknivar, längd 16 cm
Serveringssked, längd 21 cm
Potatissked, längd 21 cm
Smörhund
8 kaffeskedar, längd 12 cm
12 bordsskedar, längd 18 cm
12 bordsgafflar, längd 17,5 cm
12 efterrättsskedar, längd 15 cm
12 efterrättsgafflar, längd 15 cm
12 efterrättskniv, längd 16 cm
11 bordsknivar, längd 20 cm

Knivblad av rostfritt stål.

Repor. Slitage.

Utropspris
16 000 SEK