Fåtöljer, ett par, Nordiska Kompaniet, 1927.
Stomme av betsad mahogny. Helstoppade med klädsel av ljust läder. Skylmärkta. Sitthöjd 45, bredd 70 cm.
Slitage.
Enligt beställning till läsrummet Stockholms handelskammare.
Nordiska Kompaniets möbeltillverkning startade 1902 i en fabrik i Nyköping. Företaget kallades NK:s Verkstäder och fanns kvar till 1973. Där samlades alla led i möbel- och inredningstillverkningen under ett tak. All inredning till det nya varuhuset tillverkades på fabriken och kunder kunde beställa anpassade möbler. Arkitekten Carl Bergsten var en tid chefsarkitekt och mot slutet av 1920-talet tillträdde Axel Einar Hjorth som chef för NK:s möbelavdelning.
Läs mer